כתמול שלשום בתאטרון יפו


"תמול שלשום" הרומן העשיר של עגנון,עכשיו בתאטרון היהודי ערבי ביפו,בעיבודה של פנינה גרי. http://www.arab-hebrew-theatre.org.il/heb/plays/play_info.asp?ProgramID=760

פנינה גרי אשר עבדה את הרומן למחזה מספרת: "בעיבוד לתיאטרון לא יכולתי להכיל את כל העושר, העומק והפרטים הכתובים ב-600 עמודי הספר, לכן התרכזתי רק בקורותיו של יצחק קומר, איש " העליה השניה". בחרתי בסגנון של תיאטרון – סיפור , כדי לשמור על אופיו הסיפורי , על שפתו הנפלאה שהיא בעלת קצב מיוחד ומושפעת מספרות החכמים היהודיים ,על כל רבדיה, מהתנ"ך ועד הספרות החסידית והעממית לדורותיה . נקווה שההצגה תשמש פגישת הכרות מחודשת עם ש"י עגנון וסקרנות לדעת ולהכיר את כל יצירותיו. רציתי לתת לכל שחקן את ההזדמנות לשחק מגוון של תפקידים, כדי להדגיש את אפשרויותיו ואת חלקו של השחקן ביצירה. משום כך בניתי את העלילה כך שחמישה שחקנים בלבד ישחקו מספר גדול של טיפוסים שונים שבעזרתם הסיפור יקום לתחייה. ההצגה משקפת את צורת החיים הצנועה של אז: על הבמה שלושה ארגזי תפוזים, שני פחים ושני שרפרפים מקש. החפצים האלה שמשו אז לכל הצרכים. השחקנים יחד עם המספר , יוצרים את מקום ההתרחשות, את האווירה, את ההצגה. השחקנים:יפתח ארז: בוגר הסטודיו למשחק מיסודו של ניסן נתיב. שיחק בתפקיד אורח בסידרת הדרמה "אמא`לה" של קשת. תמר אלקן: בוגרת הסטודיו לאומנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין. בוגרת תיכון "תלמה ילין", מגמת תיאטרון, בהצטיינות. תפקיד ראשי בסרטו של דני וולמן "גיא אוני" ע"פ סיפרה של שולמית לפיד. בתפקידים ראשיים בהצגות "הצמיד של אופירה" בתיאטרון "אורנה פורת" וב"אורה הכפולה" במדיטק. תומר הלדשטיין: בוגר הסטודיו למשחק ע"ש ניסן נתיב, ירושלים. בוגר תיכון "תלמה ילין", מגמת תיאטרון, בהצטיינות. בוגר סדנה מול מצלמה – רותי דייכס. לומד בסמינר הקבוצים בימוי והוראה. זוכה מלגת קרן שרת 2008. שיחק במונודרמה: "זורבה היווני" , תאטרונטו- 2010. אילה זילברמן: בוגרת הסטודיו לאומנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין. שיחקה בתפקיד חנה רובינא בהצגה על הקמתו של סטודיו "הבימה" במוסקבה מאת ובבימויה של חגית רכבי. וכן במחזות: "נשים קטנות", "לחיות טוב", "דפוק ת`זר", "צעדים","נוף ילדות" וכן בכמה סדרות טלויזיה. ליאור מיכאלי: בוגר הסטודיו לאומנויות התיאטרון מיסודו של יורם לוינשטיין. שיחק בתפקידים מרכזיים בהצגות : "בילי רגל עקומה" וב"תורת היחסים". בטלויזיה: בסידרת הדרמה "חיים אחרים" של קשת. הילה ספורטס: בוגרת בית הספר למשחק "בית-צבי" ,2008. משחקת בתיאטרון "בית-לסין" בהצגה " עלמה ורות" מאת גורן אגמון. בתיאטרון הספריה שחקה: רותקה ב"הוא הלך בשדות", ארלין, ב"לצאת מבאן", טטיאנה ב"בורגנים".


"תמול שלשום" נחשב לרומן השלם והעשיר ביותר של עגנון, הרומן העברי החשוב ביותר ואחד הגדולים בספרות העולם. הוא נכתב בשנת 1945 ומתרכז סביב חייו של גיבור הספר יצחק קומר שעלה ארצה בתקופת "העליה השניה", במאמציו למצוא פרנסה, מקום מגורים ,אהבה. הוא נד בין יפו לירושלים, מחפש עבודה במושבות, אך האיכרים מעדיפים פועלים ערבים. בסופו של דבר, הוא מתפרנס כצבע, פורק עול מצוות ומתיידד עם צעירה מתירנית בשם סוניה צווירינג, שמתאכזבת מהתנהגותו השמרנית ומסיימת את קשריה אתו. הוא נוסע לירושלים שם הוא פוגש זוג זקנים שהכיר באוניה בדרכו ארצה ובביתם הוא פוגש את נכדתם שפרה, מתאהב בה ונושא אותה לאישה. גיבור נוסף של הרומן הוא הכלב בלק, המשוטט בירושלים. קומר נתקל בכלב ומתוך בדיחות הדעת הוא כותב על עורו "כלב משוגע". בסופו של ספור הוא נענש על התבדחותו. סופו הטרגי של קומר ומשמעות דמותו של הכלב- בלק, היוו מקור לפרשנויות ומחקרים רבים . עגנון סרב לפרש : "יפרש כל איש כהבנתו" ,השיב.


משך ההצגה: שעה ועשרים .ההצגה בעברית טלפון להזמנות – 03-5185563 מחיר: 65 ₪, 50 ₪ לסטודנטים וגמלאים


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.