סודות


הסינמטק ברעננה פתח את פעילותו בערב מחווה לבמאי אבי נשר וסרטו "הלהקה", הסרט המיתולוגי שהפך למחזמר מצליח בתיאטרון הלאומי "הבימה".

בראיון עם המנחה, ד"ר מרגלית מולנר גויטיין בפתיחת הסינמטק ברעננה, סיפר הבמאי על דרכו הקולנועית וחוויותיו בעשיית הסרטים והוקרנו קטעים מסרטיו, כולל מסרטו החדש "הסודות" שיוקרן בקרוב לציבור הרחב. בדרכו הצנועה , ועם הרבה הומור וראייה קולנועית ואנושית רחבה, הצליח אבי נשר לשבות את הקהל. ששי קשת - כוכב הסרט "הלהקה", ואמיר פיי גוטמן – כוכב המחזמר, ספרו מחוויותיהם בעבודה על "הלהקה" . אמיר פיי גוטמן סיפר בהתרגשות על יראת הכבוד שחש כלפי המבצע "האוריגינל" בסרט, ששי קשת, וכיצד למד לבצע כל תנועה קלה שלו. ואמנם, ששי קשת סחף את הקהל בשירי "הלהקה" הידועים. מדוע נבחר דווקא הבמאי אבי נשר כנקודת המוקד בערב הפתיחה? הרלוונטיות של סרטיו בולטת כמובן בהפקה הנוכחית של מחזמר "הלהקה" בתיאטרון הבימה שנעשה על פי סרטו. נשר עצמו השתתף בפיתוח המחזמר (בכיכובם של אמיר פיי גוטמן, אדיר מילר, שירי מימון וכו`). הבחירה בבמאי אבי נשר למוקד המופע נעשתה לאור הקריירה הקולנועית שלו המשקפת את המציאות הישראלית העכשווית: סרטיו של נשר, שהידועים ביניהם "הלהקה", "דיזנגוף 99", "זעם ותהילה", "סוף העולם שמאלה" ולאחרונה "הסודות", עוסקים בהוויה הישראלית, לגווניה השונים: "הלהקה", הסרט הראשון אותו הפיק וביים בשנת 1977, מתאר להקה צבאית טיפוסית, תואמת להקת הנח"ל. בסרט כיכבו רבים מהשחקנים והזמרים המצליחים של אותה התקופה, ביניהם גידי גוב, גלי עטרי, ששי קשת וחלי גולדנברג, שרובם היו חברי להקות צבאיות בעצמם, והצליחו לשחזר את אווירת הלהקה הצבאית. פס הקול של הסרט כלל ביצועים של שחקני הסרט לשירים האהובים ביותר מתקופת הלהקות הצבאיות בעיבודו של יאיר רוזנבלום. הסרט נחל הצלחה קופתית גדולה והעניק לנשר תנופה משמעותית לקראת סרטו הבא. סרטו השני, "דיזנגוף 99". (1979) עוסק בשלושה חברים (ענת עצמון, גידי גוב ומאיר סוויסה) המתגוררים ברחוב דיזנגוף, מרכז חיי הלילה של תל אביב. הסרט מבוסס על חוויותיו של נשר עצמו, כאשר חי עם שני חבריו בלב תל אביב. פס הקול של סרט זה זכה להצלחה, ביניהם שיר הנושא "לגור איתו" בבצוע צביקה פיק, שירים בבצוע ריקי גל ואחרים. שני סרטים אלו הפכו כבר לסרטי-פולחן ישראליים. לאחר תקופה בה עבד נשר ויצר סרטים בהוליווד, קליפורניה, חזר נשר לארץ ויצר את סרטו "זעם ותהילה" (1985), המספר על אירגון הלח"י ומאבקו בבריטים בשנות הארבעים. הסרט זכה בפרס מיוחד בפסטיבל קולנוע אמריקאי, אך חולל שערוריה בארץ. ב-1985 יצר בארץ את הסרט "שוברים", על חבורת צעירים המנסה ליצור סרט אופרת-רוק פרודית על סיפור דוד וגולית התנ"כי, בכיכובם של יזהר אשדות, אריק סיני ומאיר בנאי. סרטו "סוף העולם שמאלה" (2004) מתאר את מארג היחסים בין תושבים מרוקאיים ועולים הודים בעיירה בנגב בשנות השישים. העימותים ביניהם מציגים בצורה משעשעת את הרקע התרבותי של כל קבוצה. זהו אחד הסרטים הישראליים המצליחים ביותר (מעל ל-450,000 צופים) שזכה במספר פרסים בינלאומיים. בשנת 2005 יצר את הסרט הדוקומנטרי "אוריינטל" העוקב אחר הסכמי קמפ דייוויד, הן בצד הפוליטי והן במובן האישי. הסרט "סודות" יצא לאקרנים בימים אלה, נכתב עם המחזאית הדר גלרון (כתבה את המחזה מקווה) ומתאר את מסען האישי של ארבע נערות דתיות היוצאות ללמוד באולפנא בצפת. פגישתן עם אשה צרפתייה (כוכבת הקולנוע פאני ארדן) שריצתה מאסר על רצח מתוך אהבה, מטלטלת את עולמן. (שחקנים: פאני ארדן, אניה בוקשטיין, מיכל שטמלר, תיקי דיין,אדיר מילר, גורי אלפי, ספי ריבלין, רבקה מיכאלי).


מהי מטרת הסינמטק לילדים ונוער התקשורת הכתובה והאלקטרונית ממלאת תפקיד מרכזי בחיינו ואנו חשופים להם רב הזמן מהגיל הרך, בית הספר היסודי והתיכון. קיים צורך להכיר את המערכות האלה, לדעת כיצד לפענח אותם ולהעזר בהם לטובתנו. הסינמטק לילדים ונוער ברעננה נולד במטרה ליצור מוקד פעילות לנוער ולציבור הרחב בתחום המדיה, תקשורת וקולנוע, תרבות, תפיסות עולם וכדומה. נקודת המוצא היא הכרות עם עולם הקולנוע כאמצעי ביטוי אמנותי רב צדדי - המאחד בתוכו את האספקט החזותי, השמיעתי, התנועתי והתוכני, פענוח הקודים הקולנועיים כאמצעי להבנת המסרים, הכרת אמצעי התקשורת והקולנוע, כוחם והשפעתם על החברה בעבר ובהווה.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.