קלאסי חזנות וג`אז בבית גוברין


מי היה מאמין ש"פניני מוסיקה קלאסית" מפעל מקסים ופורח המקיים קונצרטים במקומות מיוחדים בארץ וכן פסטיבל שנתי המתקיים זו השנה ה – 15 המושך אליו קהל רב, הוקם על ידי ילנה באידק,עולה חדשה,שנה אחת בלבד לאחר עלייתה ארצה.

ילנה באידק, בהכשרתה פנסתרנית בוגרת האקדמיה למוסיקה של נובוסיבירסק עסקה בהפקה ובארגון של קונצרטים עוד בעיר האקדמאית נובוסיבירסק. באידק ניהלה פסטיבלים מוסיקליים בינלאומיים וגם הקימה את התזמורת הקאמרית של סיביר, המוזמנת כיום להופיע ברחבי העולם. באידק המשלבת תרבות ועסקים הקימה את "פניני מוסיקה קלאסית" ב 1991, היא יוצרת אירועים ייחודיים הן מבחינת המיקום והן מבחינת התכנים המוזיקאליים הקונצרט החדש אותו יצרה בצוותא עם הוירטואוז ליאוניד פטשקה נקרא ``מהספיריטואלס ועד שירי חזנים בסגנון ג`אז`` במופע פטשקה מחבר בין 6 זמרי אופרה שהם גם חזנים פעילים בבתי כנסת לבין הזמר רוי יאנג, ששר מוסיקת גוספל (ספיריטואלס) בשילוב עם הרכב הג`אז הותיק שלו. לפטשקה, שנולד בבאקו אז`ארביג`אן על גדות הים הכספי, זיכרונות מימי שבת בהם הלך עם סבו לבית-הכנסת ונהנה מנעימות התפילה. החיבור החדש בין המוסיקה הדתית היהודית לנוצרית מעניין אותו הן מהבחינה האנושית ובעיקר מהבחינה המוסיקלית, "החיבור בין מוסיקה חזנית לבין ספיריטואלס שומר על ההרמוניה ועל המלודיה של המוסיקה החזנית", הוא אומר. "גם הזמר וגם הרכב הג`אז נכנסים עם האלתורים שלהם, אך הבסיס נשאר חזני." המופע מתקיים עם חזרתו מפסטיבל PORIJAZZ בפינלנד בו ישתתף עם אמנים רבים מכל בעולם: בוב גלדוף, קרלוס סנטנה, ואחרים.


סגנונו של פטשקה נוטל את הג’אז למחוזות של מוזיקה אתנית ואילתורים על בסיס הג`אז המסורתי. ב לאורך השנים משלב פטשקה בעבודתו פסנתר קלאסי וחשמלי, סינטסייזר וכלי הקשה מיוחדים. יחד עם זאת, הוא תמיד מחדש. פטשקה יצר מופע משותף עם שלמה גרוניך , ניגן עם נגנים ערבים מעכו ועם נגנים תורכים ומצריים וגם כתב מוסיקת ג`אז לבלט פאנוב, ועתה בחר לעסוק במוסיקה החזנית וגם לשלב אותה בגוספל וג`אז. פטשקה היה ילד פלא, שהחל לנגן בגיל 4 ובגיל 20 כשעלה לישראל היו לו כבר 17 מדליות בינלאומיות. הוא הקליט והפיק תקליטים רבים ברוסיה, בארה"ב ובישראל. הוא מופיע ומוביל מספר רב של הרכבים, להקות ותזמורות. פטשקה הוא המייסד והמנהל אומנותי של פסטיבלים בינלאומיים ובהם "ג`אז בחורף " 1998 באשדוד, "Jazzland " ב 2001 ברחובות, " 25 שנה ורק ג`אז" ב 2002 ברמת גן ב-2003 קיבל את "מדליית הכנסת", המסמלת את הכרת המדינה והממשל בתרומתו לפיתוח האמנות הישראלית ולהפצתה בחו"ל. מופע חזנות, ספיריטואלס וג`אז ***************************** פסנתר וניהול מוסיקאלי - ליאוניד פטשקה תופים- ייבגני מסטרובסקי, קונטראבאס - ולרי ליפץ , סקסופון – רוברט אנצ`פולובסקי מקהלת חזנות , שירת גוספל - רוי יאנג הפקה: פניני מוסיקה קלאסית קונצרט הבכורה של המופע החדש ייערך במערת הפעמון בבית גוברין במסגרת פסטיבל התנ"ך של מועצת תיירות יואב יהודה במוצאי שבת 16/08 בשעה 18:00 . מחיר כרטיס: 120 שקלים לגולשות "נשים ברשת" 100 שקלים , קוד "אוצר תרבות" בטל 02-5356954, 052-3265915


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.